Používateľské nástroje

Vyhľadávanie



Učebnice pre nevidiacich v knižnici. Ako deti vnímajú prvé stretnutie s Braillovým písmom?

Dátum uverejnenia: 16.6.2022

Učebnice pre nevidiacich v knižnici. Ako deti vnímajú prvé stretnutie s Braillovým písmom?

Vidieť možno aj hmatom! Na vlastnej koži si to odskúšali už viacerí malí návštevníci Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene. V jej priestoroch si môžu „prečítať“ učebnicu v Braillovom písme.

Porozumenie tomu, že sa medzi nami pohybujú rôzni ľudia, je dôležitým stavebným kameňom v živote detí – rozvíja u nich empatiu a učí ich mať v budúcnosti zdravé vzťahy. V Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene žiakom pomáhajú nazrieť do sveta ich slabozrakých a nevidiacich kamarátov. Používajú pri tom učebnicu špeciálne modifikovanú do Braillovho písma, ktorú knižnici v rámci vzájomnej spolupráce venovalo vydavateľstvo AITEC. 

Deti sú fascinované knihou v Braillovom písme. Foto: archív kskls

Čítanka pre 2. ročník ZŠ pre žiakov so zrakovým postihnutím pochádza z dielne nášho vydavateľstva a my sme veľmi radi, že sa rýchlo stala populárnou medzi detskými čitateľmi. „O učebnicu majú živý záujem všetci od škôlkarov až po väčších žiakov prvého stupňa. Fascinuje ich hľadať písmenká prstami a tiež si s prižmúrenými očkami predstavovať ilustrácie,“ prezradila pracovníčka z Oddelenia literatúry pre deti a mládež Zuzana Zbončáková. 


Úvodná návšteva knižnice je pre najmenších čitateľov sama o sebe zaujímavým zážitkom. „Žiakov, ktorí k nám prídu prvýkrát, zoznámime s oddelením pre deti a mládež, správime im informatickú výchovu o tom, čo je to vlastne knižnica a aké knihy poznáme. Potom vytiahnem špeciálne Čítanku v Braillovom písme a opýtam sa detí, prečo si myslia, že im ukazujem práve túto knihu? Alebo prečo je iba biela a nič v nej nevidíme? A poviem vám, že mnohí malí čitatelia už od škôlky vedia, že to je knižka pre ľudí, ktorí nevidia,“ opisuje svoju pozitívnu skúsenosť Zuzana Zbončáková. Zároveň dodáva, že nielen deti, ale aj pani učiteľky obdivujú nevidiacich za to, že aj oni čítajú a že sa dokážu naučiť množstvo nových znakov.


V Čítanke modifikovanej do Braillovho písma nie sú písmenká ani obrázky. Deti sa zoznamujú s novým spôsobom čítania, ktorý používajú ich nevidiaci kamaráti. Foto: kskls

 

Prístup do sveta kníh a informácií by mal mať každý z nás. Aby nebol odopretý ani ľuďom zo zrakovým postihnutím, bolo vynájdené Braillovo písmo. Vďaka nemu môžu už malí žiaci s poškodením zraku objavovať čaro kníh, čítať a učiť sa.

Učebnice v Braillovom písme sú pevnou súčasťou ponuky vydavateľstva AITEC. Pre každého, kto ich potrebuje, sú dostupné na objednávku. Radi by sme však upozornili, že vzhľadom na zložitý proces výroby môžu byť dodacie lehoty pri týchto špeciálnych titulov výrazne dlhšie ako pri bežných učebniciach. 

 

Autor: Michaela Domanová

 


SORUDAN Solutions, s.r.o.

Prihlásenie



Zabudnuté heslo

Nemáte vytvorené zákaznícke konto? Zaregistrujte sa.