Používateľské nástroje

Vyhľadávanie



Tip šéfredaktora: Ako možno spoznávať Slovensko v období Vianoc?

Dátum uverejnenia: 3.12.2021

Tip šéfredaktora: Ako možno spoznávať Slovensko v období Vianoc?

Blíži sa vianočný čas a s ním aj dobrá príležitosť predstaviť žiakom regionálne zvyklosti a tradície. Šéfredaktor vydavateľstva Walter Hirschner poradí, ako na to.


Učenie o minulosti utvára našu budúcnosť. Zvyky, tradície, sviatky, obrady a množstvo ďalších jedinečností na regionálnej, ale aj národnej úrovni tvoria našu kultúrnu identitu. Na jednotlivé špecifiká preto netreba zabúdať ani vo výchove a vzdelávaní budúcich generácií.

Či už ide o hodiny slovenského jazyka alebo vlastivedy, zvyky a tradície Slovenska majú vo vzdelávacích oblastiach na 1. stupni základných škôl svoje pevné postavenie. „Je dôležité, aby žiaci aktívne zisťovali informácie najmä vo vlastnom okolí, a tak si budovali lásku k celej vlasti, aj k svojmu regiónu,“ myslí si šéfredaktor vydavateľstva AITEC Walter Hirschner. Hoci si aktuálne zážitok z cestovania dopriať nemôžeme, o výnimočných prvkoch tej-ktorej lokality sa žiaci dokážu veľa dozvedieť aj z iných zdrojov. Výborným spôsobom môže byť aj taký telefonický rozhovor so starými rodičmi.

Viete, čo sú to kračún alebo juška?

Rozvoj pozitívneho vzťahu k národnej kultúre sa dá realizovať rôznymi spôsobmi. Napríklad aj vrátením sa do minulosti a pripomínaním si miestnych zvyklostí, zaujímavostí či jedál. Ako by to bolo, keby sa k zime a vianočnému času také neviazali? „Už len napríklad Kračún, ako označenie Vianoc, kedysi vyjadroval ten krásny moment najdlhšieho dňa a najkratšej noci. Slovo sa v regiónoch Slovenska objavuje v rôznych podobách, napr. na juhu ako karácsony,“ upozorňuje na jednu zo zaujímavostí šéfredaktor.

Niekedy si to možno ani neuvedomujeme, ale nemalé regionálne rozdiely sa zachovali aj vo sviatočnom menu. „Vianočná kapustnica, na ktorú sa už isto každý teší, má na Slovensku desiatky verzií. Známe sú klasické kapustnice severného Slovenska, východoslovenská juška a iné. O podobe štedrovečerného stola ani nehovorím,“ hovorí s úsmevom Walter Hirschner.



Slovensko je veľmi rozmanité a každý kút má svoje špecifiká a výnimočné prvky viažuce sa k času Vianoc. Porozprávajte sa o nich so svojimi žiakmi, napíšte si slovníček netypických výrazov alebo ich nechajte pripraviť na domácu úlohu vianočnú špecialitu spolu s rodičmi. Možno si na nej celá trieda pochutná spoločne len pohľadom cez monitor počítača, ale zážitok ostane zafixovaný v mysli ešte dlhé roky.

Aby tradície nevymizli

Zatiaľ čo niektoré tradície dedíme z pokolenia na pokolenie dlhé generácie, iné si vytvárame vo svojom vlastnom rodinnom kruhu. Budeme radi, ak sa s nami podelíte o vianočné jedinečnosti z vášho regiónu, ale aj o vaše vlastné zvyky, prípadne informácie o tom, čo špeciálne nesmie chýbať vo vašom štedrovečernom menu. Môžete tak urobiť prostredníctvom nášho facebooku alebo zaslaním e-mailu na offline@aitec.sk.

A ako by opísal šéfredaktor Vianoce, ktoré vystihujú tradície v jeho rodine? „Ja môžem prezradiť, že na našom štedrovečernom stole je kapor, opekance, rezance i kapustová polievka. A samozrejme sa snažíme, aby tam bola aj láska a porozumenie. V duchu tejto myšlienky vám chcem zaželať aj pokojné prežitie sviatkov, či už v kresťanskej, alebo inej tradícii, veľa zdravia, spokojnosti. A najmä úspešný vstup do nového roku 2022. Lebo číslo 2 predstavuje úplnosť, no zároveň protiklady. Tak aby to dobro bolo silnejšie než zlo – a to hneď trikrát!“  


SORUDAN Solutions, s.r.o.

Prihlásenie



Zabudnuté heslo

Nemáte vytvorené zákaznícke konto? Zaregistrujte sa.