Používateľské nástroje

Vyhľadávanie



7 tipov, ako motivovať deti k čítaniu

Dátum uverejnenia: 22.3.2024

7 tipov, ako motivovať deti k čítaniu

Marec = mesiac knihy, poďme povzbudiť deti k čítaniu. V tomto článku sme sa zamerali na niekoľko tipov, ako u detí zvýšiť záujem o čítanie kníh.

Čítanie kníh nám prináša množstvo výhod od rozširovania si slovnej zásoby, vzdelávania sa, trénovania predstavivosti až po príjemne prežitý čas a oddych. Aj kvôli pokročilým technológiám máme v dnešnej dobe stále viac možností, ako tráviť svoj voľný čas, čo spôsobilo to, že čítame stále menej a menej. Aby deti čítali viac, musíme nenásilne budovať ich lásku ku knihám už od malička. 

 

1. Výber zaujímavých kníh

Zvoľte pre deti knihy, ktoré sú primerané ich veku, sú zaujímavé, pestrofarebné s peknými obrázkami alebo nechajte výber knihy priamo na nich.

 

2. Vytvorenie knižnice

Vlastnú knižnicu s knihami si môžete vytvoriť nielen u vás doma, ale, ak ste učiteľ/ka, tak aj vo vašej triede. Každé dieťa môže do tejto knižnice prispieť jednou knihou, ktorú už má prečítanú a viac ju už doma nepotrebuje. Keď bude knižnica naplnená, môžete deťom pripomínať, že si môžu spríjemniť prestávky čítaním kníh z tejto knižničky.

 

3. Zážitkové čítanie

Spravte si z čítania zážitok. Čítajte si s deťmi na zaujímavých miestach (napríklad v prírode na výlete), urobte z prečítaného príbehu bábkové divadlo, zaspievajte si rôzne úryvky z knihy, hrajte hry, ktoré súvisia s prečítaným príbehom a podobne.

Námety na zážitkové aktivity, ktoré majú potenciál podporovať čítanie s porozumením sme si predstavili aj na našom online seminári Hráme sa s poéziou so Zitou Rýmovou.

 

4. Odmena, povzbudenie, pochvala

Môžete si stanoviť aj určitý spôsob drobnej odmeny za každú prečítanú knihu alebo kapitolu (napríklad cukrík, čokoládku, pochvalu pred celou triedou...). Nezabudnite, že keď deti chválite a povzbudzujete, vplýva to na nich priaznivo, čo platí aj v súvislosti s čítaním.

 

5. Vedenie čitateľského denníka

K častému čítaniu motivuje aj zavedenie čitateľského denníka. Využitie čitateľského denníka v triede dokonca u žiakov zabezpečí lepšie čítanie s porozumením. Môžete využiť napríklad našu Elišku Knižku, Kamila Knihomila alebo Zitu Rýmovú (v závislosti od ročníka), kde nájdete mnoho atraktívnych úloh, ktoré majú potenciál u detí vzbudzovať záujem o čítanie.

 

6. Buďte príkladom

Samozrejme, je dobré, keď deti vidia, že čítate aj vy. Môžete čítať rovnaké knihy, ako čítajú vaše deti a vzájomne sa rozprávať o danom príbehu, diskutovať, dotvárať dej a podobne.

 

7. Vytvorenie rutiny čítania

Vytvorte si s deťmi príjemnú čitateľskú rutinu. Čítajte si s nimi každý večer pred spaním alebo, ak sa jedná o vašich žiakov, začnite hodinu napríklad prečítaním zaujímavého, poučného či zábavného úryvku z ľubovoľnej knihy. POZOR: Určite deti k čítaniu nenúťte, vtedy by to mohlo mať opačný efekt.

 

Máte aj vy nejaké osvedčené tipy, ako motivovať deti k čítaniu? Budeme radi, ak sa o ne podelíte s nami v komentári na našom Facebooku alebo na Instagrame.


SORUDAN Solutions, s.r.o.

Prihlásenie



Zabudnuté heslo

Nemáte vytvorené zákaznícke konto? Zaregistrujte sa.